Takmičenje u pušenju lule je disciplina u duhu ferplay-a, sa svrhom druženja i zabave te je vrlo cijenjena u svijetu. Svjetska organizacija pušača lule (cipc.pipeclubc.com) je održalo svjetsko prvenstvo u ovoj disciplini 28. 10. 2018. godine koje se održavalo u glavnom gradu Japana, Tokiju. Inače ova takmičenja u svijetu se održavaju već preko 140 godina, a u Hrvatskoj od 8.12.1984.
Predstavnik Bosne i Hercegovine u timu hrvatske reprezentacije je bio prof. dr. Armin Škrbo koji nam je prenio svoje utiske sa ovog takmičenja. Japan tj. Tokio sa 35 miliona stanovnika ima jednu sličnost sa Sarajevom. U cijelom Tokiju nema ni jedne korpe za smeće kao i kod nas i tu prestaju sve sličnosti. Ovaj, za nas nestvaran svijet je sve podredio čovjeku i u tom „mravinjaku“ apsolutno sve funkcioniše. Apsolutna čistoća (zato nema ni korpi za otpatke), podzemne željeznice gdje u svakom trenu boravi oko 10 miliona stanovnika, niko nikom ne smeta, telefoni ne zvone iako su svi na mobitelima, niko ne razgovara i ne gleda vas u oči. Svi paze da ne smetaju drugom, a ljubaznost u razgovorima je nestvarna. Za korištenje toaleta, a koji se nalaze na svakom koraku i izgledaju kao u hotelima sa 5 zvjezdica, prosječnom intelektualcu bi trebao kurs od 3 dana, jer je sve elektronski regulisano.
U tim uslovima prof. dr. Armin Škrbo je, od preko tristo učesnika iz cijeloga svijeta osvojio izvanredno 73 mjesto i ušao u 25% najboljih pušača lule u svijetu.
Odmah iza svjetskog takmičenja Hrvatsko udruženje pušača lule je organizovalo 25-o otvoreno prvenstvo hrvatske koje je održano u Splitu 24. 11. 2018. godine. Prema međunarodnim pravilima, pobjedu u muškoj konkurenciji odnio je prof. dr. Armin Škrbo iz Sarajeva, koji je lulu pušio jedan sat, 10 minuta i 9 sekundi. Ovo mu je četvrta pobjeda a prvi put je postao prvakom hrvatske 1. 10. 2011. godine u Zagrebu te je tema postera i diploma takmičenja u Splitu posvećena prof. Škrbo Arminu.
Prema pravilima, smije se koristiti jedino vlastita lula s ravnim “kamišom”, a svaki natjecatelj dobiva samo 3 grama duhana, dvije šibice i drveni nabijač. Natjecanje počinje punjenjem lule u strogo određenom vremenu od najviše pet minuta. Potom slijedi paljenje duhana koje smije trajati najviše jednu minutu. Natjecatelj se pritom koristi jednom šibicom, a jedino ako mu se tijekom paljenja ugasi ili slomi, smije uzeti i drugu. Ako ne uspije upaliti ni drugom šibicom za njega je natjecanje završeno. Natjecanje strogo nadziru dva suca, (sudci natjecanja su bili: Milan Karamarković iz Zagreba i Neven Tomaš iz Splita.) a tijekom pušenja može se samo sjediti i ne smije se puno micati, dok na stolu ispred pušača smije biti samo drveni nabijač kojim održava lulu “na životu”.Natjecati se, inače, mogu samo osobe starije od 18 godina.