Panini groznica trese Sarajevo, redovi ispred trafika i trgovina su danima uobičajen prizor kuda god krenete, a oni koji su uspjeli doći do njih će sada moći razmijeniti duplikate u velikoj razmjeni koju će organizovati Historijski muzej Bosne i Hercegovine. Historijski muzej Bosne i Hercegovine je objavio da je povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja odlučio organizovati veliku razmjenu sličica za sve zainteresovane građane. Može li bizarnije?! Jedna institucija kulture, koja se finansira, i to krajnje problematično, iz budžetskih sredstava, razmjenu sličica predstavlja kao svoju aktivnost! Šta je sljedeće na redu, takmičenje u klikerima ili igri čize-blize?
Jasno je da FGR pamet ne dobacuje dalje od ovih bizarnosti, ali da se bizarnost prihvati kao institucionalna aktivnost, izvan je svake razumske smislenosti. Nakon što je ista institucija ratnu zločinku Biljanu Plavšić predstavljala u pozitivnom kvazihistorijskom kontekstu, sada je uvedeno da najprizemnije bizarnosti postaju dijelom rada ove institucije. Nije li ovo dokaz da takva kakva je institucija ne treba ni da postoji? Nije li ovo pokušaj da se kultura u Sarajevu svede na bizarnost i pokaže da kulturne institucije koje velikonacionalističke politike već decenijama odbijaju da finansiraju treba zatvoriti? Nije li sve već viđeno i ranije? Nije li ovo klasičan oblik subverzivnog djelovanja? Na ovu bizarnost niko nije reagirao, a paraobavještajni sarajevski mediji čak su je i promovirali! Može li opstati država u kojoj je razmjena panini sličica dio djelatnosti državne institucije kulture?!
Ekran Portal sa stavom