Trojanski režim u Sarajevu najveće posljedice ostavit će u kulturi i znanosti. Trošeći budžetski novac na ne zna se šta, institucije kulture, uključujući i one državne, nalaze se pred izdisajem. Sva priča oko Zemaljskog muzeja davno je ispričana, ali institucija i dalje tone. Kanton je bio preuzeo obaveze oko finansiranja, a Muzej je čak postao i pridružena članica UNSA, ali ništa od toga nije uspjelo (nije ni moglo uspjeti!) u cilju spašavanja institucije. Muzej i dalje propada.
Jednako je i sa drugim institucijama i organizacijama. Udruženja kulture i znanosti, zahvaljujući najvećim dijelom “trojanskoj vlasti“, gotovo su ugašena, a cinizam je potpun kada se vidi kako Vlada KS pomaže već postojeće institucije na primjeru Filozofskog fakulteta. Vlada je, nakon višegodišnjih peripetija, zahvaljujući stranim donatorima, dodijelila sredstva za obnovu stolarije na zgradi, koja je bila do te mjere dotrajala da je zgrada postala disfunkcionalnom. Međutim, u Ministarstvu visokog obrazovanja u projektu obnove nisu planirali završne radove nakon postavljanja prozora. Tako danas prozori koji su zamijenili odavno dotrajale, doslovno vise na zidu i ozbiljniji vjetar ih, realno, može srušiti. Drugim riječima, ništa nije završeno, jer nije dobro planirano.
I tako je u svemu. Vlada KS, ali i gradska uprava sa općinama, podržavaju isključivo one organizacije i institucije koje su pod njihovom kontrolom. Dovoljno je sjetiti se Jazz festa, koji je nikad gori za nikad više para! Ali, koga je to briga, važno je da je direktor Edin Zubčević “namiren“. Slična je situacija i sa institucijama znanosti, gdje novac dobijaju gotovo isključivo pojedinci i organizacije bliske “trojci“. Zato nikoga ne treba da čudi što Sarajevo kao kulturni i znanstveni centar iz godine u godinu sve dublje propada.